Omladina Banije u toku Narodno oslobodilačke borbe,osim u vojnim jedinicama aktivno djeluje u svim područjima od značaja za uspješno vođenje vojnih operacija i osiguranje što normalnijeg života stanovništva.
U selima se organiziraju radne grupe specijalizirane za obnovu izgorjelih kuća, obnovu škola,brigu o starim i bolesnima, obnovu puteva i važnih objekata.Posebna briga vodi se o sjetvi žitarica, žetvi, vršidbi i spremanju rezervi hrane. Akcije za sprječavanje zaraznih bolesti, preventivu i prosvjećivanje organiziraju se u suradnji sa sanitetskom službom vojnih jedinica.
Proizvodnja hrane za vojsku i stanovništvo imala je prioritet. Uz individualnu proizvodnju na seoskim posjedima organiziraju se i proizvodne ekonomije, partizanski vrtovi, a u oslobođenom. području Zrina, kod Kostajnice, organizirano je poljoprivredno dobro pod vodstvom omladine.
Za značajnije i velike poslove organizirane su samo na kotaru Glina dvije stalne radne brigade sa 1.352 omladinca i omladinki, koje su uz najčešće intervencije u sjetvi i žetvi da se spriječi uzimanje žita od strane neprijatelja,obavljale i radove na izgradnji i održavanju aerodroma Smrdan kraj Gline, koji je omogućavao dopremu lijekova i druge pomoći, slanje ranjenih na liječenje,odlazak djece bez roditelja u kampove u Italiji i Africi,te druge aktivnosti za podršku vojnim jedinicama.Ove brigade obnovile željezničku prugu Topusko- Kraljevčani,a poslije oslobođenja i do Petrinje.
Prilikom žetve na Baniji 1944.g.organizirano je šest omladinskih radnih brigada i više manjih radnih jedinica,koje su radile danju i noću i uspješno završile žetvu.Rezultati žetve i smotra ostalih brojnih aktivnosti prikazana je na Prvom omladinskom sletu Banije u selu Trnovcu.Za slet su omladinske brigade pripremile pristupne puteve,osigurale teren,snabdjevanje vodom i drugim potrebama za uspješno održavanje sleta
Nekoliko dana prije sleta Trnovac i bliža sela detaljno su pripremali doček brojnim posjetiocima.Dan uoči sleta, kaže izvještaj komiteta SKOJ-a“ kolone naroda kao zmije vijugale su različitim putevima prema Trnovcu.“
Uhodani putevi vojno političke i ekonomske suradnje između oslobođenih teritorija Like,Korduna, Bosanske Krajine i Banije ovaj put su bili otvoreni za dolazak omladine i stanovništva iz Bosanske Krajine i dijela Korduna na slet u Trnovcu.
Slet je održan 20.kolovoza 1944.g. na rubu šume Šamarice u Ćorića Lukama,dvadesetak kilometara od okupirane Petrinje,sa značajnim neprijateljskim jedinicama.Prisustvovalo je oko 15. ooo omladinaca i naroda Banije,dijela Koduna i Cazinske krajine.Dio posjetilaca bio je u narodnim nošnjama i prikazano je umjeće i vrijednost kulturne baštine ovih krajeva.
Sletu su pisustvovali Ivan Gošnjak,Marko Belinić,Veco Holjevac,Mika Špiljak, Stanko Bjelajac i drugi istaknuti rukovodioci NOB-a u Hrvatskoj i predstavnici Vojnih misija savezničkih zemalja kod Glavnog štaba Vojske Jugoslavije. Vojna misija Sovjetskog saveza nije se uspjela probiti do Trnovca.
Program su izvodile omladinske sportske grupe i pojedinci iz više mjesta Banije,pripadnici partizanskih jedinica i folklorne i pjevačke grupe.Ručni radovi žena Banije,kao i radovi partizanskih radionica izloženi su na prigodnoj izložbi,uz darove koji su pripremljeni za istaknute goste.
Pripreme sleta i proslavu rezultata takmičenja omladinskih radnih brigada Banije radno i politički je organizirao Okružni komitet SKOJ Banije,na čelu kojeg se nalazio Adam Dupalo,koji je ostao trajno prisutan s mladima u sletskim aktivnostima.
Prisutne je prvi pozdravio prigodnim govorom Simo Todrović,predsjednik Oblasnog Narodno oslobodilačkog odbora Banije,koji je iznio rezultate trogodšnje borbe,uložene napore i žrtve i najavio skorašnju pobjedu nad fašizmom i nove susrete u slobodnoj zemlji.
Marko Belinić,član Izvršnog odbora Narodno oslobodilačke fronte Hrvatske,govorio je o političkoj situaciji u svijetu i Hrvatskoj,te zadacima u borbi za konačno oslobođenje zemlje.Mika Špiljak govorio je u ime Ujedinjenog saveza antifašističke omladine,a Stanko Bjelajac,zamjenik komandanta Četvrtog korpusa NOV istakao je odlučnost i pripremljenost vojnih jedinica za konačno oslobođenje zemlje.
Prisutne sudionike sleta u ime savezničkih vojnih misija pozdravio je kapetan Richard Byrd.
Nakon smotre sudionika sportskog i kulturno umjetničkog programa izvedena su brojna sportska takmičenja i kulturno umjetnički nastupi društava i grupa iz svih krajeva Banije.Vojnici su izveli najsloženije vježbe i završnu piramidu u sportskom dijelu, a Glinski omladinci u kulturno umjetničkom programu izveli su završnu scenu sa kolom bratstva- jedinstva u hrvatsko srpskim narodnim nošnjama.
Adam Dupalo proglasio je rezultate tromjesečnog takmičenja omladinskih jedinica i uručio zastavice; radnim brigadama Dvora za radne akcije,brigadama Petrinje za najuspješniju borbu protiv četnika. Glinski omladinci bili su najuspješniji u kulturnim aktivnostima.
Odigrana je prva nogometna utakmica na ovom području,između pozadine i vojske sa rezultatom 2:1 ( za pozadinu ).U sportskim disciplinama pobjednici su;
Stanko Rebrača, Glina u trci na 100 m sa 14 sekundi,Miloš Zec,Petrinja u bacanju kugle,12 m i 60 cm,Branko Šohinger,Glina,u skoku u dalj 4m i 85 cm.Na završetku programa gostima su podijeljeni darovi.
Za Vrhovnog komandanta pripremljeno je lijepo narodno odijelo.
Narodnim veseljem,te uz organizirani povratak kućama završena je ova jedinstvena manifestacija bratstva jedinstva naroda dijela Korduna,Cazinske Krajine i Banije.
Partizanske jedinice Banije i Korduna štitile su održavanje sleta i sigurnost velikog broja prisutnih sudionika i naroda i manifestirale su ,,neustrašivost i stvarnu snagu oslobodilačke borbe.“
Gojko Šteković