Savez antifašističkih boraca
i antifašista Republike Hrvatske

Pod Brdo obilježena 81. godišnjica pogibije 43 partizana: Prvi u Europi oduprijeli se fažizmu

(Foto: Wikipedia) Istarski partizani na Učki/Ilustracija

Prigodnom komemoracijom na lokaciji zvanoj pod Brdo, kod Tonci, obilježena je 81. obljetnica pogibije 43 partizana, labinskih boraca koji su ovdje stradali od njemačkog okupatora iz naoružane motorizirane kolone u rujnu 1943. godine. Minutom šutnje odana je počast svim poginulima koji su dali svoj život u borbi za domovinu protiv neprijatelja te je položen vijenac na spomen ploču.

Da se više ne ponovi

Komemoraciji su prisustvovali predstavnici Grada Labina, susjednih općina, Udruge antifašista Labina, Pule i Istarske županije, Društva Josip Broz Tito, udruga proizašlih iz Domovinskog rata, Policije, Crvenog križa, Javne vatrogasne postrojbe, učenici drugog razreda Srednje škole “Mate Blažina” sa svojom profesoricom Dijanom Muškardin i drugi uzvanici.

Nazočnima su se obraditi Ada Damjanac, predsjednica Saveza antifašističkih boraca Istarske županije i Labinski gradonačelnik Valter Glavičić koji su istaknuli ponos na te borce, partizane, labinsku prošlost i rudare koji su imali hrabrost prvi se u Europi oduprijeti nadolazećem fažizmu.

Ujutro 13. rujna 1941. na ovom mjestu sukobile su se labinske partizanske jedinice s nadmoćnim fašističkim trupama, koje su iz Trsta, preko Pule pohodile za Rijeku. Na ovom mjestu poginula su 43 labinska borca, Istra je pala pod fašističku Italiju, a put nadmoćnoj vojsci prema Rijeci bio je slobodan. Istra ostaje okupirana od fašističke vojske, stradavaju redom sela, čitava mjesta ostaju opljačkana, a nevini ljudi pobijeni.

Istaknut je ponos na sve borce u Drugom svjetskom ratu, najkrvavijem ratu u povijesti čovječanstva u kojem je uz ogromne žrtve stvorena naša domovina u današnjim granicama, ali i na borce u Domovinskom ratu koji su sačuvali domovinu od sličnog neprijatelja s istim namjerama samo drugog imena uz poruku da se više ne ponovi.

– Okupljamo se na ovakvim spomen obilježjima događanja gdje su naši sinovi i kćeri dali svoj život. Istra je posebna jer mi ovdje i dalje čuvamo i održavamo spomen obilježja iz Drugog svjetskog rata i antifašističke borbe. Želimo da i mladi nastave tim putem te da njeguju suživot, čuvaju ove tekovine i granice koje su nam partizani ostavili te da se ovakvo zlo nikad više ne ponovi, rekla je Damjanac, a labinski gradonačelnik Valter Glavičić u svom obraćanju dodao kako je prošlo mnogo godina od ovog događaja u kojem su mnogi mladi, gotovo goloruki poginuli u borbi protiv njemačkih fašista.

Pokazali da imaju cilj i viziju

– Oni su pokazali da imaju cilj, viziju, da žive za ideale i da ako se sami ne pokrenu nitko im neće donijeti slobodu. Sve ovo što danas radimo je da se to ne zaboravi, u Hrvatskoj se puno toga radi da se to sve zaboravi i da se promijeni povijest. Istra je uvijek bila na strani slobode, pravde i istine.

U suradnji s Mjesnim odborom Ripenda obnovit ćemo tamo spomenik antifašističkim borcima, od 1991. do danas mi smo obnovili veliki spomenik rudaru, rudaru-borcu i time odali poseban pijetet jer ovdje je antifašizam počeo, rekao je Glavičić te najavio da će se iduće godine u suradnji s mjesnim odborima obnoviti spomenici palim borcima, jer oni to zaslužuju. Na kraju se može zaključiti da su očevi stvorili domovinu, a sinovi su je obranili i čuvaju uspomenu na nju. Svaki rat je veliko zlo, ali u svijetu se untoč tome ratuje i dalje.

(glasistre.hr/Branko Biočić)

Poveznica na članak: https://www.glasistre.hr/istra/2024/09/13/pod-brdo-obiljezena-81-godisnjica-pogibije-43-partizana-prvi-u-europi-oduprijeli-se-fazizmu-955847

Facebook
E-mail

Kategorije

Najave