Na FFZG-u održan je treći modul Škole demokracije, što se provodi u sklopu EU projekta “Uloga i položaj žrtve”, a tema modula bila je naslovnjena “Percepcija traune”. Škola se održala 6.3.2025. godine sa sljedećim programom:

Panelisti i predavanja:
Tena Banjeglav, istraživačica u Documenti – Centru za suočavanje s prošlošću | Usmena povijest kao metoda istraživanja žrtava Drugog svjetskog rata i rata 1990-ih
Boris Pavelić, novinar i autor | Medijska percepcija traume i viktimizacije
Dinka Čorkalo Biruški, Filozofski fakultet | Psihološke posljedice trauma kod žrtava
Modul III
- Tena Banjeglav, istraživačica u Documenti – Centru za suočavanje s prošlošću | Usmena povijest kao metoda istraživanja žrtava Drugog svjetskog rata i rata 1990-ih
Banjeglav je govorila o metodologiji kojom se ona osobno, ali i ostali istraživači u Documenti koriste kako bi zabilježili povijesni kontekst koji se odnosi na individualne slučajeve i kako je važno sačuvati sjećanje na te ljude i učiniti oralne zapise dostupnima za istraživače, ali i za građanstvo u cjelini. Govorila je da se ti zapisi odnose na Drugi svjetski rat i na ratove devedesetih godina na području Hrvatske te kako je to istraživanje imalo utjecaj na nošenje s traumama od strane žrtava totalitarnih režima te na koji način se te informacije i sjećanja mogu upotrijebiti.
- Boris Pavelić, novinar i autor | Medijska percepcija traume i viktimizacije
Novinar i publicist B. Pavelić govorio je o poziciji žrtava, odnosno njihovoj percepciji kroz medije tijekom i nakon završetka tragičnih događaja koji su ih okruživali, s posebnim naglaskom na istraživačko novinarstvo u Hrvatskoj u odnosu na civilne žrtve tijekom 1990-ih. Pavelić je naveo kako se žrtve u medijima često mistificira, odnosno demistificira, ovisno o političkom kontekstu koji odgovara različitim skupinama u određenom kontekstu. Naveo je i da velika većina medijskog sustava žrtvu percipira kao „zadatak“, čime i sama žrtva gubi aspekt humanosti i time se udaljava od svijesti opće publike i načina na koji se društvo odnosi prema njima.
- Dinka Čorkalo Biruški, Filozofski fakultet | Psihološke posljedice trauma kod žrtava
Profesorica Čorkalo Biruški govorila je kako traume koje žrtve doživljavaju nakon tragedija poput rata imaju dugoročne psihološke posljedice, poput posttraumatskog stresnog poremećaja, anksioznosti i depresije. Navela je kako te osobe često pate od emocionalne otupljenosti i poteškoća u međuljudskim odnosima. Kognitivne funkcije, poput pamćenja i koncentracije, mogu biti ozbiljno narušene. Iako trauma može izazvati fizičke bolesti, u nekim slučajevima dovodi i do posttraumatskog rasta, gdje pojedinci razvijaju dublje razumijevanje sebe. Pravovremena psihoterapija, socijalna podrška i farmakološka terapija ključni su za oporavak žrtava i u to mora biti uključeno cijelo društvo.
SABA RH