Oko 10 tisuća ljudi stiglo je jučer u Kumrovec kako bi proslavili Dan mladosti, praznik na koji se u bivšoj Jugoslaviji slavio rođendan Josipa Broza Tita. Organizatori su Savez društava Josip Broz Tito, Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske i Općina Kumrovec, uz bogatu gastroponudu i cjelodnevni glazbeni program, izvještava HRT.
Kod Titove rodne kuće okupili su se gosti iz Hrvatske i inozemstva, ali najviše ih je iz Slovenije. Poručuju da slave mladost i vrijednosti poput jednakosti, ravnopravnosti, solidarnosti i zajedničkog rada za dobrobit svih ljudi.
– Kad cijela Europa slavi pobjedu nad naci-fašizmom, naša vlast je nekako snuždena, ne pojavljuje se. To je nevjerojatno!, poručio je bivši predsjednik Stjepan Mesić.
Među brojnim posjetiteljima bio je i Ivo iz Podčetrtka u Sloveniji, koji smatra da se povijest mora poštovati, ‘a ne da je neki pojednostavnjuju ili govore da su drugi bili pobjednici, a ne partizani s Titom na čelu’.
Mira iz Poreča prisjetila se vremena prije raspada bivše države i kazala: ‘Mi smo živjeli lijepo prije i želimo da i naša djeca tako žive kao što smo mi nekad živjeli’.
Slične osjećaje podijelila je i Finka iz Banje Vrućice u Bosni i Hercegovini. Rekla je da ‘čitav život u srcu nosi druga Tita, slobodu, našu lijepu mladost i sve ostalo’.
(Istarski.hr)
Poveznica na članak: https://istarski.hr/node/114105-na-proslavu-dana-mladosti-doslo-10-tisuca-ljudi-evo-sto-je-kamerama-hrt-a-rekla-mira-iz-poreca


