Hrvoje Klasić je komentirao događaj, povijesna događanja u drugom svjetskom ratu, ali i reakciju najviših talijanskih dužnosnika.

Izvanredni profesor povijesti na sveučilištu u Zagrebu dr. sc. Hrvoje Klasić slijedeći tjedan, kako nam je potvrdio, gostuje u Italiji na poziv tamošnjih antifašističkih udruga. I tamo će se uz raspravu o partizanskom pokretu u Italiji zasigurno se osvrnuti i na današnji događaj, a za Večernji list komentirao je tri natpisa koji su se pojavili u Basovizzi, naselju pokraj Trsta, a sva su tri, kako talijanski mediji navode, na slavenskim jezicima.
Na jednom piše “Trst je naš”, na drugom “Trst je bunar”, a na trećem “Smrt fašizmu, svoboda narodom”. Radi se o mjestu na kojem će se 10. veljače obilježiti Dan sjećanja, prenosi RaiNews. Hrvoje Klasić je komentirao događaj, povijesna događanja u drugom svjetskom ratu, ali i reakciju najviših talijanskih dužnosnika.
– Talijani, posebno talijanski dužnosnici su posljednji koji bi bilo kome trebali dijeliti lekcije iz povijesnog revizionizma i podsjećam da su 2019. godine u Trstu podigli spomenik jednom od pionira fašizma Gabriele D’Annunziu na stotu obljetnicu talijanskog zauzimanja Rijeke. Što se tiče fojbi, talijanski, hrvatski i slovenski antifašisti ali i ozbiljni povjesničari slažu se da su se 1943. i 1945. na području Istre događali zločini. Ali, nije se dogodio kako tvrde Talijani genocid nego se dogodilo kažnjavanje fašista i njihovih suradnika koji su bili odgovorni za brojne zločine između dva rata i tijekom drugog svjetskog rata uz neosporne i druge žrtve, kojih jest bilo, ali ni približno toliko koliko tvrde u Italiji, a niti je to bilo iz razloga kako se može čuti iz Italije. Iz iste te Bazovice i drugih talijanskog gradova od vodećih talijanskih političara su se mogli čuti govori o talijanskoj Istri i o talijanskoj Dalmaciji i tada se to nije smatralo uvredljivim i revizionizmom – rekao nam je Hrvoje Klasić.
(vecernji.hr/Hrvoje Klasić)
Poveznica na članak: https://www.vecernji.hr/vijesti/klasic-o-grafitima-i-reakcijama-iz-italije-kad-su-govorili-o-talijanskoj-istri-i-dalmaciji-tada-to-nisu-smatrali-uvredljivim-i-revizionizmom-1836714