Dana 29. studenog 1944. godine, prije 80 godina, okončana je vrlo teška i krvava Batinska bitka, kojom su jedinice Crvene armije i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ) slomile utvrđenu njemačku liniju na Dunavu i oslobodile Baranju od nacifašizma. To je ujedno omogućilo daljnje borbe na oslobađanju Jugoslavije i napredovanje Crvene armije prema Budimpešti i Beču. Tim povodom u subotu, 23. studenoga, u organizaciji UABA-e Beli Manastir, a pod vodstvom predsjednika Nikole Opačića, svečano je obilježena ta “okrugla” godišnjica. Prvo su položeni vijenci na spomenik u centru Bolmana, pa na spomenike u belomanastirskim prigradskim naseljima Šećerani i Branjinom Vrhu, potom na spomenike na belomanastirskom Partizanskom groblju i na Trgu slobode, a glavno obilježavanje održano je na Spomeniku zahvalnosti Crvenoj armiji na brdu iznad Batine i Dunava, gdje su se i vodile najžešće borbe u Batinskoj bitki.
Ove godine podno monumentalnog Augustinčićevog spomenika okupio se veliki broj, preko 150 sudionika s ciljem da odaju počast i zahvalnost palim borcima Crvene armije i NOVJ. Okupili su se članovi belomanastirske UABA-e i drugi poštovaoci iz Baranje, predstavnici Generalnog konzulata RS u Vukovaru, ZVO-a, SNV-a, VSNM Osječko-baranjske županije i Belog Manastira, Grada Belog Manastira, Općine Jagodnjak i Turističke zajednice Općine Draž te brojni pojedinci, kao i delegacije antifašističkih udruga iz Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije (Osijek, Borovo, Trpinja, Vukovar), potom delegacije SUBNOR-a iz više vojvođanskih gradova i mjesta (Apatin, Bečej, Inđija, Rastina, Subotica) te iz Distrikta Brčko. Među okupljenima je bilo i 37 članova Udruge antifašista Varaždin te petnaestak članova Zbor Hora iz Zagreba, kao i delegacija ruske ambasade, koju su predvodili novi ambasador Ruske Federacije u Hrvatskoj Aleksandar Nurizade i vojni izaslanik RF u RH general-bojnik Genadij Mužajev. Okupljenim građanima prigodnim govorima u Belom Manastiru obratili su se Nikola Opačić i ambasador Nurizade, a na Batini ambasador i potpredsjednik SABA RH Lazo Đokić.
Poslije polaganja vijenaca, cvjetnih aranžmana i karanfila, sudionici su se povukli u pomalo devastirani Spomen-dom Batinske bitke, u kome je bila otvorena izložba “Batinska bitka 44-24” u organizacija Vasilija Vranića iz Kneževih Vinograda i njegovog obrta za turističke usluge “Baranja alternativa”. U Domu je obilježavanje nastavljeno prigodnim programom. Prvo su UABA-in predsjednik Nikola Opačić i tajnik Kristijan Melmajer podijelili četrdesetak zahvalnica organizacijama i pojedincima koji su proteklih godina davali doprinos očuvanju sjećanja na Batinsku bitku, a potom je zagrebački Zbor Hor na impresivan način izveo nekoliko partizanskih pjesama. A kad je već sve izgledalo gotovo i kad su sudionici već trebali krenuti prema Domu kulture u centru Batine na druženje i ručak u vidu vojničkog graha, Spomen-domom je zaorio gromki glas predsjednika SUBNOR-a Subotice i svestranog kantautora Aleksandra Tokovića, uvjerljivo najvišeg sudionika obilježavanja, koji je zapjevao popularnu rusku pjesmu “Kaćušu”, što su prihvatili svi prisutni i time efektno završili ovogodišnje podsjećanje na Batinsku bitku.
Jovan Nedić