Savez antifašističkih boraca
i antifašista Republike Hrvatske

Zaštitimo i obnovimo spomenike NOB-a

Od 448 spomen obilježja Narodnooslobodilačkoj borbi u Zagrebu, koliko ih je bilo 1991. godine, do 2013. su ostala samo 202, a 246 ili 55 posto ih je uništeno ili nestalo, istaknuto je na tribini “Zaštita kulturnih dobara NOB-a na području grada Zagreba.”

(Foto: Nenad Jovanović/Novosti) Mario Šimunković, Ivo Josipović, Renato Petek, Miroslav Kirinčić (redosljed s lijeva na desno)/Ilustracija

Od 448 spomen obilježja Narodnooslobodilačkoj borbi u Zagrebu, koliko ih je bilo 1991. godine, do 2013. su ostala samo 202, a 246 ili 55 posto ih je uništeno ili nestalo. Međutim, od 2014. do sada bilježe se pozitivni pomaci, poput vraćanja biste Mihovila Pavleka Miškine i Ive Lole Ribara te vraćanje spomen ploča u Muzeju grada Zagreba i na Dotrščini, što je uveliko rezultat inicijative Saše Šimprage, rekao je na tribini “Zaštita kulturnih dobara NOB-a na području grada Zagreba”, održanoj 21. oktobra, samostalni istraživač Mario Šimunković, koji je s Domagojem Delačem 2013. izdao knjigu “Sjećanje je borba”.

Šimunković, koji nakon Zagreba i Zaprešića sada istražuje spomeničku baštinu Samobora i Krapinsko-zagorske županije, naglasio je da je zadnjih godina postavljeno 86 kamenova spoticanja u spomen na sudbine pojedinaca, žrtava ustaškog režima. S druge strane, skinute su neke spomen ploče, među ostalima i sa Osnovne škole Vidovec koja nije vraćena na obnovljenu školu, pa se sada nalazi u prostorijama SABA-e.

– U teoriji bi se o spomenicima trebale brinuti jedinice lokalne samouprave, ali u praksi se o njima brinu antifašističke udruge i pojedinci. Veliki je problem vratiti spomenike. Mnoge biste i spomen ploče stoje u depoima i po različitim skladištima, ali se odgovorni prave da ne znaju gdje su, a problem je i nedovoljna aktivnost antifašističkih udruga – rekao je Šimunković, koji smatra da bi se trebala obilježiti mjesta masovnih vješanja, zgrada s kojih su uklonjene spomen ploče, kao i popisi imena poginulih radnika, učenika ili studenata na školama, fakultetima i poduzećima koji su poskidani 90-ih.

Bivši predsjednik Ivo Josipović pohvalio se kako dnevno prima 15 do 20 pisama od, kako kaže, ustašića koji mu pišu o Jasenovcu, Bleiburgu, partizanskim pokoljima i sličnim budalaštinama u koje vjeruju.

– Na djelu je revizionizam; ustaše nisu bile hrvatska vojska jer je većina Hrvata bila u partizanima. Revizionisti su glasni i žele mijenjati povijest. Zato ne možemo žmiriti na ono što se događa i moramo uključiti mlade generacije – rekao je i prozvao stranke ljevice jer žustrije ne zagovaraju obnovu spomenika NOB-a.

– Tokom 90-ih izvršeno je najveće preimenovanje ulica u povijesti grada. Moramo vratiti antifašizam na mjesto koje mu pripada – rekao je Renato Petek, zastupnik u Gradskoj skupštini Zagreba, podsjetivši na svojevremene inicijative za vraćanje ulica Ive Lole Ribara, 8. maja i Desetog zagrebačkog korpusa NOVJ. Ukazao je na potrebu obnove Partizanskog groblja na Mirogoju i vraćanje imena Trga maršala Tita, pohvalio osnivanje Saveza za antifašizam u sastavu SDP-a, ali i upozorio da gradski zavod za zaštitu spomenika od 1. januara 2025. ide pod nadležnost Ministarstva kulture.

(Foto: Nenad Jovanović/Novosti) Publika na javnoj tribini/Ilustracija

Glavni tajnik SABA RH Miro Kirinčić upozorio je da se po zakonu svi spomenici moraju održavati i naglasio da se nužno suprotstaviti daljnjem uništavanju.

(Novosti/Nenad Jovanović)

Poveznica na članak: https://www.portalnovosti.com/zastitimo-i-obnovimo-spomenike-nob-a

Facebook
E-mail

Kategorije

Najave