Thompson je zanimljiv fenomen jer nisu svi koji ga slušaju ustaše, baš kao što nisu svi koji slušaju Cecu četnici, ali bez sumnje i Thompson i Katolička crkva trebali su javno osuditi ustaški pozdrav, rekao je Hrvoje Klasić na tribini “Thompson über alles” u Privredniku

ribine u prostorijama Privrednika u Zagrebu, koje moderira Saša Kosanović, već duže vremena nisu protekle onako živo kao tribina “Thompson über alles” održana u utorak navečer. S obzirom da su kao gosti bili najavljeni historičar Hrvoje Klasić, saborski zastupnik Nino Raspudić te građanski aktivist i antifašist Zoran Pusić, a povod odnos društva prema pjevaču Marku Perkoviću Thompsonu, kao i druge aktualnosti, bilo je očito da će se dvorana ispuniti do zadnjeg mjesta.
– Kod Thompsona se ne radi u muzičkom ukusu nego o političkoj poruci i o vrijednosnim stavovima – rekao je Zoran Pusić, ističući da je povod za njegovo pismo premijeru da se otkaže Thompsonov nastup na dočeku rukometaša bilo dječje pjevanje Thompsonove pjesme u kojoj se spominje prelazak Drine i paljenje srpskih sela.
– Radi se o popularizaciji najmračnijih stranica prošlosti, a cilj je uvući pozdrav “Za dom spremni” i ostale ustaške insignije među mlade, što je pokazao i lanjski koncert u Imotskom. Što se tiče nove Thompsonove sporne pjesme, sama po sebi to je budnica koju neki ocjenjuju domoljubnom, ali on pjeva i pjesme koje veličaju ustaše i NDH – rekao je Pusić i osvrnuo se na značenja i definiciju domoljublja.
Po riječima Nina Raspudića, manipulacija je kad netko nameće mišljenje i stavove.
– U vrijeme geopolitičkih lomova, inflacije za koju HNB nema pojma koji su njeni uzroci, pad razine medicinske zaštite i najezde stranaca niskih kvalifikacija, priče o tamburanju su manipulacija – rekao je Raspudić koji se izjasnio kao antitotalitarist. Citirao je istraživanje Benjamina Perasovića iz 2014 “Navijačko pleme” u kojem nitko od ispitanih ne vezuje spomenuti pozdrav za Drugi svjetski, nego za Domovinski rat.
– Zabranama fetišiziraš znakove, a “Za dom spremni” je integralni dio jednog umjetničkog djela – rekao je Raspudić i naglasio kako antifašisti nisu principijelni u kritici jugoslavenskog totalitarizma. Uz to se potrudio objasniti pristupanje Hercegovaca ustašama duhanskim pitanjem, jer su im prvo Banovina hrvatska, a onda i NDH kao hrvatska država, omogućili slobodan uzgoj te biljke, pa su mogli i zaraditi.
Hrvoje Klasić je ocijenio da se veličanje ustaštva može suzbiti putem obrazovanja za što je sada prekasno ili policijom i kaznama kao na Bleiburgu gdje su za ustaške znakove i pozdrave naplaćivali kazne pa tamo više nitko ne ustašuje. I Thompson i Katolička crkva su mogli javno osuditi taj pozdrav i ustaške znakove, rekao je i dodao da je Thompson zanimljiv fenomen jer nisu svi koji ga slušaju ustaše, baš kao što nisu svi koji slušaju Cecu četnici.

– Nikad nisam bio jugonostalgičar ni komunonostalgičar, ali smatram da je ono što je bilo dobro u tom sistemu trebalo zadržati, a sve loše izbjeći. Mi smo napravili suprotno, zadržali smo i pojačali ono loše, a izbacili ono dobro. Ne može se istovremeno kritizirati jedan totalitarizam a hvaliti drugi, u ovom slučaju Adolf Hitler i Benito Mussolini, pa onda i Pavelić i to zbog genocida nad Srbima, Židovima i Romima ili otvaranja koncentracijskih logora. Hrvatska u svojim zakonima podržava NDH; u Zakonu o praznicima prvu subotu nakon 15. svibnja predviđen je spomendan za “one koji su pali za slobodu i nezavisnost”, a tu su i mirovine koje dobivaju i pripadnici izmišljene Hrvatske domovinske vojske, odnosno ustaše. Ustaštvo ne smije biti primjer hrvatskog domoljublja, a ono mnogima ne smeta. Tko negira zločine može ih ponoviti ili okrenuti glavu ako se ponove – rekao je Klasić
A u atmosferi punoj nadvikivanja, svoj obol je dala i ambasadorka Srbije Jelena Milić koje je tribinu ocijenila uspješnim trolovanjem, jer nije bilo ni riječi npr. o nekim spornim stvarima vezanim uz Thompsona, ali i zločinima Hrvata nad Bošnjacima.
– Hrvatska ne zna što u Srbiji znaju: da su najviši rukovodioci Hrvatske proglašeni u Hagu članovima udruženog zločinačkog pothvata zbog čišćenja Muslimana u Bosni – rekla je i dodala da se Srbija, sudeći po stranim izvještajima, bolje suočava s nedavnom prošlošću. Time je izazvala žestoki odgovor Hrvoja Klasića koji ju je upozorio na aktualne događaje u Srbiji.
Uz uobičajenu publiku, na tribini su bili i brojni članovi antifašističkih organizacija, počevši od Jovana Vejnovića iz Saveza društava Josip Broz Tito, Ranka Britvića iz VeDRA-e i članova SABA RH, Hrvatsko-srpsko-ruskog prijateljstva od kojih su neki za tu priliku potegli čak iz Bjelovara i drugih gradova. Bila je tu i šarena skupina Raspudićevih fanova i studenata koji su svojim pitanjima demonstrirali pogubnost hrvatskog sistema obrazovanja, od selektivnog prikaza povijesti do isključivanja procesa razmišljanja i analize onog što pišu mediji i društvene mreže.
(Novosti/Nenad Jovanović)
Poveznica na članak: https://www.portalnovosti.com/ustastvo-ne-smije-biti-primjer-hrvatskog-domoljublja