Dana 13. studenog ove godine obilježena je 33-godišnjica djelovanja Udruge Nijemaca i Austrijanaca u našoj zemlji.
Tom prilikom proslavi su nazočili uvaženi gosti Ekselencija Veleposlanik Republike Austrije u R.H., diplomat i književnik Đuro Vidmarović, književnik Tomislav Sunić, dr.sc. Ivan Štajner i drugi.
Predsjednica Udruge gosp. Jasminka Petra Petter pozdravila je sve nazočne kao i dala presjek dugogodišnjeg rada uglavnom volontera te izrazila žaljenje kako manjina Austrijanaca i Nijemaca nije zastupljena u Hrvatskom Saboru kao što su primjerice zastupljene druge manjine.
I kako to već biva uz razne pohvale, književnika i kulturnih dosega posebno Stjepana Šuleka , teškog života u izbjeglištvu, progona Volksdeutschera posebno iz Vukovara po oslobođenju pa do konstatacije da se u R. Hrvatskoj i ranije ” izbjegava” učenje njemačkog jezika…
Pažljivo sam slušala izlaganja govornika, a glavom mi lutale misli ….. zašto se izbjegava puna istina i na neki način manipulira činjenicama, a činjenice jesu da su naši narodi u suživotu živjeli i ranije odnosno davno prije 1990. godine…..
Zašto se izbjegava reći da se prijateljstvo kovalo upravo tijekom II. sv. rata kada su se upravo spomenuti Nijemci iz Vukovara i ostalih okolnih mjesta odbivši Poziv da se priključe Hitlerovoj soldateski 15. kolovoza 1943. godine u Đurićima kod Slatinskog Drenovca organizirali u četu partizana, a protiv Wermachta.
Četa je brojala 80 boraca . Bilo je tu Nijemaca, Austrijanaca, Belgijanaca i drugih raznih narodnosti dezertera Hitlerovih protivnika.
Na kapama ovih partizana bila je oznaka Weimarske Republike s crvenom zvijezdom na čelu…čudni neki partizani koji govore njemačkim jezikom, raspredale su se priče po slavonskim selima.
Četa je nosila ime ERNST THELMAN ljutog političkog protivnika Adolfa Hitlera , kojeg je ovaj dao zatočiti u koncentracijskom. Logoru, a pred samo oslobođenje dao nalog da ga se pogubi…
No pravda je spora ali dosežna.
Jednako tako kada je riječ o zastupljenosti njemačkog jezika moram kazati da se u poslijeratnoj FNRJ u školama jedino i učio njemački jezik kada je riječ o stranim jezicima….tek negdje u ranim 80-tim godinama počinje priča s engleskim jezikom.
Nakon što je tribina završila obratila sam se uvaženoj Predsjednici , pohvalila nesebičan rad udruge, posebno nje same, no kada sam počela govoriti o mojim razmišljanjima, a na temu samih izlagača, gospođi je najednom ponestalo vremena da me sasluša do kraja….
No bit će prilika tješim samu sebe….
Borci antifašisti iz čete Ernst Thelman u borbi sa njemačkim snagama gotovo svi izginuše, a ono malo preostalih utopiše se u VI Slavonskom korpusu.
SLAVA IM I HVALA!
Maja Jelinčić,
Predsjednica AFŽ pri SABA RH