Savez antifašističkih boraca
i antifašista Republike Hrvatske

Dan Republike u Jugoslaviji

NA DANAŠNJI dan 1945. godine uspostavljena je federacija šest republika na jugu Europe. Jugoslavija je ponovno sastavljena, no ovoga puta po sasvim drukčijim principima. Počelo je doba socijalizma na Balkanu te je trebalo zemlju vratiti na noge nakon dugog i iscrpljujućeg rata.

(Foto: Wikipedia) Slika sa prvog zasjedanja AVNOJ-a u Bihaću/Ilustracija

29. studenoga – najvažniji datum za Jugoslaviju

Dan Republike obilježavao se kao državni praznik u bivšoj državi, a od 1955. godine bio je dvodnevan. Bio je popraćen raznim događanjima i manifestacijama u organizaciji države kako bi podsjetio narod na pobjedu u Drugom svjetskom ratu i istjerivanje stranih okupatora. Praznik se slavio do 2002. godine, nakon čega je postao dio povijesti.

29. studenog ne obilježava se samo zakonski akt iz 1945. godine već je i obljetnica Drugog zasjedanja AVNOJ-a iz 1943. godine, kada su delegati u Jajcu dogovorili prvo zakonodavno i izvršno tijelo te zabranili izbjegličkoj vladi da se vrati u državu, zajedno s kraljem Petrom Karađorđevićem.

U to vrijeme Tito je još uvijek vagao kako da spriječi dijeljenje vlasti s monarhistima i drugim strankama. Churchill je svojim djelovanjem nastojao ostvariti višestranački sustav u novoj zemlji, pri čemu bi narod odlučivao o smjeru u kojem ide država. Međutim, Tito i partizani nisu planirali dijeliti vlast, smatrajući kako političari i kraljevi koji su rat proveli u ugodnoj atmosferi u inozemstvu, dok su partizani ginuli za slobodnu državu kako bi ju oslobodili od fašizma, nisu zaslužili vladati.

Isprva Tito i Staljin, kasnije samo Tito

Međutim, kada je stigla 1945. godina, partizani su kontrolirali sve poluge vlasti, stoga nije bilo potrebno pretvarati se i dodvoravati se Saveznicima, već uspostaviti Jugoslaviju po komunističkim načelima.

Dan Republike prvih se nekoliko godina slavio ističući dvojicu najvažnijih ličnosti u postratnom svijetu – Josipa Broza Tita i Josifa Staljina. Jugoslavensko vodstvo znalo je da mora biti povezano sa Sovjetskim Savezom, pa je Staljina često isticalo kao velikog heroja. Crvena armija svakako jest pomogla u oslobađanju teritorija, poglavito na istoku, no treba isto tako napomenuti da se Jugoslavija u ratu okupatora oslobodila uglavnom samostalno.

Nakon raskola Staljina i Tita 1948. godine Dan Republike slavi se glorifikacijom partizanskog pokreta, antifašizma i Josipa Broza Tita. Titovi savjetnici svake godine su ponavljali kako je Dan Republike podsjetnik narodu da zajedno mogu više, umjesto da se ubijaju po nacionalnoj, etničkoj ili vjerskoj osnovi. U manifestacije i proslave uloženo je mnogo sredstava, a takva praksa nastavila se sve do raspada države početkom 1990-ih.

29. studenog mlađe generacije ne smatraju posebnim danom. Pamte ga tek oni kojima majka ima tada rođendan ili ako toga dana moraju do zubara. Starije generacije toga se dana sjećaju nekih drugih vremena – jedni bratstva i jedinstva, a drugi nepotizma i cenzure. Hrvatska je nakon 90-ih taj praznik pretvorila u Dan državnosti, okrećući tako novu stranicu u svojoj povijesti.

(index.hr)

Pozivnica na članak: https://www.index.hr/vijesti/clanak/sto-je-uopce-bio-dan-republike/2619536.aspx

Facebook
E-mail

Kategorije

Najave