Zbog onih koji su nasilno izgubili živote i zbog svih generacija koje dolaze, Lipa mora pamtiti, poručeno je
Prošlo je 80 godina od tragičnog stradavanja sela Lipa u Općini Matulji, a sjećanja na 30. travnja 1944. godine kada su nacisti i fašisti ubili 269 mještana među kojima je bilo i 121 dijete, a selo spalili, nikada ne smiju izblijediti.
Mlađim naraštajima treba kontinuirano prenositi zanja iz prošlosti i trajnu poruku mira koja se zalaže za slobodu, demokraciju i bolji život.
Zbog onih koji su nasilno izgubili živote i zbog svih generacija koje dolaze, Lipa mora pamtiti, a program obljetnice njezinog stradavanja, posljednjeg dana travnja prije 80 godina kada je iz nje nestao život, najavljen je danas u Memorijalnom centru u Lipi.
Središnje zbivanje
Kao i svake godine, središnje će zbivanje biti uz komemoraciju u Lipi u utorak, 30. travnja u 17 sati, čemu će u 11 sati prethoditi sveta misa u crkvi svete Jelene.
Međutim, uz niz prigodnih programa, sjećanja na lipljansku tragediju zpočet će već u srijedu, 24. travnja u 12 sati u Rijeci, na Korzu gdje će se postaviti izložbeni panoi i otvoriti povijesna izložba “Lipa pamti” čije su autorice Vana Gović Marković i Tea Perinčić, te se nastaviti i u idućim danima uz predavanja i izložbe, o čemu su više rekli organizatori iz samog muzeja, PGŽ, Općine Matulji i Mjesnog odbora Lipa, kao i predstavnici antifašističkih udruga.
Vedran Kinkela, načelnik Općine Matulji, rekao je uz ostalo da se zahvaljujući obnovi Memorijalnog centra Lipa pamti neprekidno obnavlja memorija na nemili događaj koji se nikad ne smije zaboraviti.
Danas, u neizvjesnim vremenima “zveckanja oružjem” pogotovo.
– Generacije koje dolaze moraju znati što se dogodilo jer nas aktualnosti u Europi i svijetu, nažalost, upozoravaju da neke lekcije ipak nismo naučili.
Međutim, sa zadovoljstvom mogu reći da Lipa danas živi i za razliku od nekih slično stradalih sela u Europi, koja se nikad nisu oporavila, u Lipi danas živi stotinjak stanovnika koji svojim radom i zalaganjem doprinose razvoju sela.
Ima djece i mladih i ovo selo ima još puno toga za ispričati, a na nama je da dostojno obilježimo svaki zadnji dan travnja, rekao je načelnik Kinkela.
Važnost Memorijalnog centra
Ermina Duraj, pročelnica Upravnog odjela za poslove župana i županijske skupštine PGŽ istaknula je važnost Memorijalnog centra u Lipi.
– Povijest je učiteljica života i iz povijesti treba učiti lijepe ali i one manje lijepe stvari, a u Lipi smo da prenesemo poruku kako je važno zalagati se i glasno govoriti o važnosti mira i sigurnosti.
Velika tragedija 269 stradalih Lipljana utkana je u krvotok ovdašnjih ljudi, a ovaj Memorijalni centar je trajni podsjetnik na ovaj strašni događaj.
Osamdeseta obljetnica je prigoda da se naše poruke mira i borbe protiv zla čuju još glasnije, naglasila je pročelnica Duraj.
Dinko Tamarut, predsjednik Saveza antifašističkih boraca PGŽ podsjetio se na početke obnove Memorijalnog centra.
– Zahvaljujem Općini Matulji i PGŽ, kao i Ministarstvu kulture što su želju za životom ovog sela prenijeli u ovaj Memorijalni centar kroz koji stradali Lipljani na neki način žive i dalje.
Nažalost, u ratovima najviše stradavaju civili i vrlo je važno o tome stalno govoriti. Drago mi je da sam svjedočio stvaranju memorijalnog centra i važno je da ovdje svake godine dolaze učenici osnovnih škola i da uče o ovom događaju kako se on više nikad ne bi ponovio, kazao je Tamarut.
Lipa danas zaista živi
Da mjesto Lipa danas zaista živi potvrdila je i Đeni Šamanić, predsjednica Mjesnog odbora Lipa.
– Imamo mladih, imamo djece i svi se rado uključuju u obilježavanje stradavanja našeg sela.
Na 40. obljetnicu pobratimili smo se sa Šajinima, također stradalim selom u općini Barban, i nadam se da će i nove generacije nastaviti ovu suradnju – navela je Šamanić.
Vana Gović Marković, kustosica Memorijalnog centra Lipa pamti najavila je program obilježavanja koji će se nakon izložbe na riječkome Korzu u srijedu nastaviti i u četvrtak, 25. travnja s početkom u 19 sati u Memorijalnom centru “Lipa pamti” gdje će se održati predavanje “Stradanje Vele i Male Učke te Potoka tijekom Drugog svjetskog rata” prof. dr. sc. Roberta Žigulića.
Dan kasnije u isto vrijeme održat će se predavanje “…s-av svitloba vezut kȃtra Lipa /…vidjela se svjetlost prema Lipi” povodom 80. obljetnice stradanja Žejana, Velih i Malih Muna, a predavač će biti doc. dr. sc. Robert Doričić.
U ponedjeljak, 29. travnja u 18 sati u Memorijalnom centru otvorit će se izložba “Nakon zadnji aprila”. Bit će to izložba autorskih fotografija i tekstova o suvremenom životu Lipe i Lipljana autora Karla Čargonje i Gorana Ferčeca.
Kustosica ove izložbe u okvirima Umjetničkog programa “Prepoznavanje odsustva” bit će Vana Gović Marković. Na press konferenciji u Lipi je govorio i Rajko Radulović, predsjednik UABA Liburnije, podružnice Matulji, po čijim riječima se diljem Liburnije najviše pažnje pridaje radu s mladima. Najavio je i druge aktivnosti i komemorativne svečanosti koje će se u znak sjećanja održati na cijeloj Liburniji.
Obnovljen muzej
Memorijalni centar Lipa pamti otvoren je u travnju 2015. godine na mjestu starog Spomen muzeja koji je u Lipi djelovao od 1968. do 1989. godine.
Obnavljanjem muzeja obnavlja se i memorija na teško povijesno nasljeđe Lipe koja je 30. travnja 1944. godine, u svega nekoliko sati, izgubila 269 svojih stanovnika, većinom starce, žene i djecu.
Kraj Drugog svjetskog rata Lipa dočekuje na koljenima, a preživjeli Lipjani nemaju domova kojima se mogu vratiti. Započinje duga i mukotrpna obnova mjesta te nastavak života obilježen osjećajem gubitka.
Danas Lipa živi i pamti – poručili su iz muzeja kojega osim učenika tijekom cijele godine posjećuju i brojni turisti.
(novilist.hr/Aleksandra Kućel Ilić)