Zagreb bi se danas na najbolji mogući način odužio borcima tako da očuva uspomenu na slavne dane NOB-a i vrati imena ulica i trgova uklonjenih prije 30 godina, rekao je predsjednik SABA RH Franjo Habulin na obilježavanju 79. godišnjice formiranja Desetog korpusa
Udvorani stare gradske vijećnice na zagrebačkom Gornjem gradu 4. februara održan je skup povodom 79. godišnjice osnivanja Desetog korpusa NOVJ-a, koji je nosio i naziv Zagrebački. Organizirali su ga Savez antifašističkih boraca i antifašista RH i Koordinacija zajednica udruga antifašističkih boraca i antifašista županija Zagrebačke regije i sjeverozapadne Hrvatske. Uz veći broj antifašističkih aktivista i rukovodilaca SABA RH, prisustvovali su mu i predstavnici Grada Zagreba, predsjednik gradske Skupštine Joško Klisović i Rada Borić kao izaslanica gradonačelnika Tomislava Tomaševića, počasni predsjednik SABA RH Stjepan Mesić, zastupnik SDP-a Arsen Bauk, predstavnici Ministarstva branitelja, kao i druge javne ličnosti.
U govoru o osnivanju, ulozi i ratnom putu Desetog korpusa predsjednik SABA RH Franjo Habulin podsjetio je na odluku Vrhovnog štaba i Josipa Broza Tita na osnovu koje je 19. januara 1944. u potkalničkom mjestu Rasinji formiran Deseti korpus NOVJ. Činile su ga jedinice 32. i 33. divizije NOVJ, više partizanskih odreda koji su operirali po sjeverozapadnoj Hrvatskoj i diverzantski bataljon.
– Ustaški režim je svojim terorom nastojao zaplašiti narod, ali on se nije dao pokoriti, već je krenuo u ustanak koji je nakon četverogodišnje borbe završio pobjedom. Ali danas, 78 godina nakon pobjede antifašističke koalicije, agresivni povijesni revizionizam piše novu lažnu povijest, manipulira podacima i truje mlade generacije falsificiranom slikom mračne prošlosti. Val revizionizma prijeti potopom svega što je Hrvatsku učinilo civiliziranom državom. Od prvih dana traje trend veličanja ustašstva i relativiziranja ustaških zločina. Najzloćudniji oblik pripreme terena za njegovu renesansu svjesni je nedostatak relevantnih informacija u udžbenicima zbog čega mlade generacije ne znaju povijest zemlje u kojoj žive – rekao je Habulin.
– Ako razmaknemo naslage revizionizma, na svjetlo dana izlazi istina da je ustanak povela Komunistička partija Jugoslavije na čelu s Titom, da je slavna epopeja imala golemi odjek kod saveznika, da su temelji hrvatske državnosti nastali na trećem zasjedanju ZAVNOH-a 1944. u Topuskom i da je Badinterova komisije Hrvatsku priznala u avnojevskim granicama u kojima je bila u vrijeme Jugoslavije. Borci Desetog korpusa i čitave sjeverozapadne Hrvatske mogu biti ponosni na svoj doprinos NOB-u jer su na najbolji način skinuli ljagu koju je hrvatskom narodu nanio ozloglašeni režim NDH. A Zagreb je za sve svoje borce i žrtve s razlogom dobio Orden narodnog heroja i naziv Grad heroj. Zagreb bi se i danas na najbolji mogući način odužio borcima Desetog korpusa tako da očuva uspomenu na slavne dane NOB-a, vrativši imena ulica i trgova uklonjenih prije 30 godina. Izrazimo zahvalnost i cijenimo njihovu žrtvu – zaključio je Habulin.
Joško Klisović je ukazao na još uvijek legalizirano postojanje ustaškog pozdrava i marširanje gradom u crnim uniformama.
– U Vladi ne znaju što bi s tim i kažu da su to dvostruke konotacije. Nisu, to samo može biti dvostruko licemjerje. U borbi između zla i dobra mora se reći što je zlo, a što dobro. Fašizam je bio zlo, a dobro ga je pobijedilo. Franjo Tuđman je kao antifašist znao što radi kad smo u Ustav stavili ZAVNOH nasuprot NDH, dok danas neke stranke imaju agendu da ga maknu. To im neće proći, baš kao što u gradskoj Skupštini nije prošao zahtjev da se na Mirogoju napravi ustaško groblje. Dok sam predsjednik to neće proći – rekao je i naglasio da će zagrebačke vlasti vratiti ime trga maršala Tita.
– Vratit ćemo sjaj antifašizma ovoj zemlji. To zaslužuju i sadašnje i buduće generacije. Borba za osnovna ljudska prava, pravo na slobodu vjeroispovijesti, pravo na političko razmišljanje, jednakost među ljudima, sve je to utkano u antifašističku Evropu i napredne građane Hrvatske – naglasio je Klisović.
Prisutnima se obratio i bivši predsjednik Stjepan Mesić. Nema dvostrukih konotacija, ima samo ustaških pozdrava, rekao je o umjetnim dvojbama oko “Za dom spremni”.
– Očekujem da će biti ukinute neke odluke koje kao građani 90-ih nismo na vrijeme spriječili. Ukinuta je ulica 8. maja, što je bila velika greška, ali u vrijeme kad se organiziralo kako braniti Hrvatsku, donesene su mnoge odluke kojima nije mjesto u ovom gradu i u ovoj zemlji. Dio te ulice dobio je ima baruna Trenka. Zašto bi on trebao imati ulicu u Zagrebu? Imao je selo u požeškoj kotlini i bio zadnji koji je primjenjivao “ius primae noctis” (pravo prve bračne noći). On je služio austrijskoj carici – upitao je Mesić.
Spomenuo je i da je Tuđman rekao da će se o spomenicima odlučivati nakon rata.
– Ali vrlo brzo se počelo s rušenjem. Iako treba žaliti sve spomenike koji su srušeni, ima jedan za koji nam povijest neće oprostiti, a to je onaj na Kamenskoj, rad Vojina Bakića koji je bio svjetska vrijednost. Dakle, treba riješiti neke stvari koje nismo riješili na vrijeme – podvukao je Mesić na kraju izlaganja.
O značenju NOB-a na području Hrvatske, govorio je bivši partizan Mile Knežević, podsjetivši i na ulogu Četvrtog korpusa NOVJ.
Skup je uveličao mješoviti pjevački zbor Lira Židovske općine u Zagrebu uz konferansu Dubravka Sidora koji je pročitao i jednu priču poznatog književnika i političkog komesara Kalničkog partizanskog odreda Jože Horvata.
(Novosti/Nenad Jovanović)