U subotu 25. svibnja 2024., na rođendan Josipa Broza Tita, više od 10 000 građana okupilo se kod rodne kuće Maršala u Kumrovcu kako bi obilježili 132. godine od njegovog rođenja.
Došli su tu štovatelji Titova lika i djela iz svih krajeva bivše nam SFRJ, jer taj politički gorostas je bio upravo naših korijena.
Dolaze u Hrvatsku strani turisti koji nerijetko posjete Kumrovec i rodnu kuću Josipa Broza kako bi se poklonili najvećem političaru s ovih prostora.
Mnoge su zasluge Josipa Broza Tita počev od Proglasa narodima Kraljevine Jugoslavije u raspadu da se dignu na ustanak protiv fašističkog okupatora i sluganske NDH sve do pobijede u ratu DO SLOBODE.
Tako je spomenuta izjava Alberta Moravija, koji je kazao da Tita mnogi mogu voljeti i ne voljeti, ali mu se mora priznati veličinu povrata otuđenih teritorija matici zemlji.
Snažne su i Titove poruke mira, kao i poslijeratna izgradnja domovine, počev od obrazovanja kada se bilježi naslijeđenih svega dva posto pismenog stanovništva pa do izgradnje i industrijalizacije zemlje.
Tako bivši Predsjednik RH u dva mandata Stjepan Mesić naglašava da je njegova rodna Orahovica već 1942. godine po drugi puta oslobođena od ustaškog terora te je na slobodnom teritoriju osnovana i Partizanska škola koju je i sam pohađao.
Bila je to tada jedina slobodna teritorija u okupiranoj Europi.
Pozdravljen od prisutnih burnim aplauzom, svoj nadahnuti govor započeo je svojom impresijom dolaska iznimno velikim brojem građana, posebno mladih koji bez obzira na propagandu znaju prepoznati zasluge Tita i ono što je on stvorio. Na kraju, svi režimi nastali voljom agresora, okupatora, moraju nestati, vraćaju se države u svom sadržaju i teritoriju i to bi ta “politička strašila” trebala znati. Trebalo je objasniti da smo mi riješili nacionalno pitanje šest Republika i da nismo Kraljevina Jugoslavija… U protivnom, treba naglasiti da nije bilo TITA ne bi bilo niti Hrvatske, zaključio je Mesić.
Oni koji revidiraju povijest, moćni i preglasni trebali bi objasniti tko je ubio 80 000 ljudi, žena i djece u Jasenovcu samo zato što su različiti.
Katolička crkva u Jasenovac na dan obilježavanja proboja pošalje jednog svećenika, dok na Macelj dođu brojni biskupi, svećenici i časne sestre.
A nema povijesnih činjenica tko je i koliko tamo ubijenih, a ubijani su tamo i antifašisti.
Mi imamo statističke podatke koliko je za vrijeme NDH u četiri godine ubijeno antifašista i ja “ne znam o čemu oni misle kada govore o spomeniku žrtvama komunizma”.
I tu nema komunizma: BILA JE TO NOB!
Bleiburg je bio kapitulacija vojske, a vojska Ustaša nije htjela kapitulirati kada je Reich kapitulirao.
Sve što se događalo se poslije kapitulacije.
Tako je ispričao događaj kada su se 1946. godine njegov bratić i on vraćali iz Osijeka vlakom u Orahovicu, koji vlak je bio zaustavljen od 30-ak konjanika KRIŽARA, a bili su to konjanici obučeni u ustaške uniforme s križem na kapi, pojašnjava.
Opljačkali su službena kola i otišli.
Ti odmetnici palili su sela, političke škole i ubijali ljude.
A ja se sjetih mlade 22-godišnje partizanke iz Gomirja, Branislava Mrvoš se zvala, koja je poslije rata radila kao učiteljica. Vraćajući se iz škole naišla je također banda križara te nakon mućenja urezaše joj nožem na prsima zvijezdu petokraku…
Škola je do 1990-ih godina nosila njezino ime i opismenila, a usudim se reći i odgojila, mnoštvo djece…
Danas je škola zatvorena, kraj opustošen i rijetko je nekoga sresti…
I sada ta politička strašila, nakon porušenih 3 500 partizanskih spomenika kome bi oni digli spomenik.
Kakve “žrtve komunizma” kada komunizma tada nije niti bilo…
Bila je to samo borba za čovjeka – BORBA ZA SLOBODU!
S toga je Franjo Habulin predsjednik SABA RH sav akcent u svom govoru upravo stavio na mladost, mlade ljude koji su uvijek nosioci inicijativa, napretka i prosperiteta kao što su upravo mladi dali sve što su mogli u NOB-u i poraću. Gradilo se bratstvo i jedinstvo.
Danas, jesmo li učinili sve u svojoj zemlji da mladi ostanu?, upitao se Predsjednik Habulin i sam i odgovorio: NISMO.
To je ogromna odgovornost, ali upravo na onima koji danas zagovaraju demografsku obnovu.
Josip Broz Tito imao je poseban odnos prema mladima od poziva na Ustanak, preko poslijeratne izgradnje do izgradnje SOCIJALIZMA u koji sistem je čovjek bio u fokusu, kroz radničko samoupravljanje do delegatskog sistema…
A gdje se tu izgubio TOTALITARIZAM kako nam ti današnji politički vampiri žele podmetnuti…
A čovjek koji je gradio radnički delegatski sistem ne može biti DIKTATOR.
Dižem glas protiv iskrivljavanja i zatiranja povijesnih istina zato što je to naš dug prema palim borcima, junacima i herojima, kazao je Franjo Habulin i bio ispraćen burnim pljeskom s govornice.
Josip Broz Tito potrebniji nam je danas više nego ikada, kazao je Jovan Vejnović, predsjednik Saveza društva Josip Broz Tito Hrvatske nakon pozdravnog govora.
Kažu da živimo u demokraciji, a kakva je to demokracija gdje svake četiri godine iziđeš na izbore, a nakon toga i nadalje živiš u strahu od sutra.
Za Tita se gradila i živjela demokracija svaki dan u pravnom i pravednom društvu izgrađenog SOCIJALIZMA.
Druge države otvaraju granice, a mi smo naše okovali od susjeda, k tomu državni establišment DAN POBJEDE naziva okupacijom.
Pao je i poziv da se iduća godina, u znak 1945. – 2025., obilježi kao proslava svih naroda uz zahvalu partizanskoj vojsci na POBIJEDI I SLOBODI.
Dosta nam je bilo mržnje, krvi i povratka na zlo i sjetih se riječi Ivice Račana – volio bih vidjeti sjaj u oku djeteta… Učinimo napor da zasjaju dječje oči i smiješak se vrati na usne…
Maja Jelinčić, predsjednica AFŽ pri SABA RH