Zapravo, svaki ozbiljno misleći čovjek trebao bi znati: industrijska masovna ubojstva u logorima za istrebljenje počinjena nad Židovima iz cijele Europe, nad Sintima i Romima kao i nad slavenskim narodom u okupiranim zemljama pod fašističkom vladavinom neusporediva je. S pravom su ta masovna ubojstva osuđena kao “zločini protiv čovječnosti” temeljem suđenja za ratne zločine u Nürnbergu, a zakoni protiv poricanja tih zločina postoje u mnogim zemljama. Tvrdnja da se holokaust uopće nije dogodio ne smatra se “zasebnim mišljenjem” već kaznenim djelom.
Stoga je tim zastrašujuće što se posljednjih tjedana, posebice među kritičarima protupandemijskih mjera Corone, uspoređuje holokaust s navedenim mjerama, što je predstavljaju trivijalizacija i poricanje masovnih zločina. U Njemačkoj su se mogli vidjeti demonstranti koji nose oznaku, po uzoru na “židovsku zvijezdu” u obliku i boji, s natpisom “necijepljeni”. Kao da je njihova osobna odluka da odbiju cijepljenje usporediva sa stigmatizacijom “židovske zvijezde”. Skandalozno je bilo i pojavljivanje djeteta koje su roditelji uvjerili da se može osjećati kao Anne Frank, jer je s djevojkama smjela slaviti rođendan samo u tajnosti.
Takve usporedbe nisu samo revizija povijesti; oni su namjerne provokacije koje banaliziraju holokaust i fašističke masovne zločine. Čak su i u Austriji, Francuskoj i Nizozemskoj demonstranti Corone zlorabili simbole koji su trivijalizirali holokaust. U Italiji su kritičari mjera Corone marširali prerušeni po uzoru na jakne zatvorenika koncentracijskih logora, kao spektakularan prosvjed protiv vladinih naredbi o zelenoj karti. Kao da su propisi doneseni radi zaštite zdravlja svih ljudi u Italiji čak i izdaleka usporedivi s patnjama bivših prognanika i progona u fašističkim zatočeničkim centrima.
Naravno, postoji društveni otpor takvoj povijesnoj reviziji i poricanju holokausta. Antifašističke udruge u Italiji našle su jasne riječi protiv te provokacije, koja je našla široku publiku na društvenim mrežama. U Njemačkoj se antifašisti također protive takvim “lmisliocima” na ulicama.
Međutim, zastrašujuće je i iritantno da se ni u Njemačkoj, ni u Italiji ili drugim zemljama u kojima su u kontekstu kritika Corone prikazane slične provokacije, pravosuđe ili vladine agencije ne osjećaju poduzeti mjere protiv toga. Kao da su takve povijesno-revizionističke provokacije “neukusne”, ali legitimirane slobodom izražavanja. To još jednom pokazuje koliki je jaz između konsternirajućih govora političara povodom važnih komemoracija i političke prakse u pojedinim zemljama. Taj je jaz evidentan i u Europskom parlamentu, gdje se donose rezolucije o opasnostima antisemitizma,
Stječe se dojam da se komemoracija žrtvama rasističkog progona odnosi samo na javno predstavljanje, dok izostaje praktična akcija. Oni koji se opiru porastu antisemitizma ne smiju otvoriti vrata povijesnoj reviziji. Oni koji se protive neprihvatljivim usporedbama s holokaustom moraju osigurati da povijesnom zaboravu nema mjesta u društvu. Konkretno, političke snage koje nastoje relativizirati fašističke zločine ili rehabilitirati počinitelje ne smiju se tretirati kao prihvatljivi dio političkog spektra, ni na nacionalnoj ni na europskoj razini.
Još jednom podvlačimo: Fašizam nije mišljenje, već zločin!
Međunarodni savez antifašista – FIR / Savez antifašističkih boraca i antifašista RH – SABA RH