Sekcija zrakoplovnih vojnih umirovljenika «Vladimir Černjajev» obilježila je 20. svibnja 79. obljetnicu stvaranja ratnog zrakoplovstva NOB-a, Dana partizanskog zrakoplovstva.
Svečanost je započela minutom šutnje za sve poginule i umrle zrakoplovce.
Prije 21 godinu pukovnik zrakoplovstva Vladimir Černjajev predložio je osnivanje Udruge zrakoplovaca, te je osnovana Sekcija zrakoplovaca, kao Sekcija Udruge antifašističkih boraca i antifašista Zagreb-Jug.
Sadržaj rada Sekcije odnosio se na druženje ratnih zrakoplovaca, te podsjećanje na stvaranje i aktivnosti partizanskog zrakoplovstva tijekom NOR-a, poput preleta Franje Kluza i Rudi Čajevca iz baze u Banja Luci na partizansku stranu.To je bio prvi prelet nakon kojeg su se dogodili brojni preleti i prelasci pilota na partizansku stranu, te su oformljene dvije partizanske eskadrile. Jednom je rukovodio major Arkadije Popov koji je poginuo nad mjestom Slano kod Dubrovnika. Te eskadrile u mnogome su doprinijele u borbama, među kojima i probojua na Srijemskom frontu i Batini.
Obilježavanju 20. svibnja 2021. Bili su nazočni u ime Veleposlanstva Ruske Federacije general-major Gennadij Možajev i major Artjom Maslennikov, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH Franjo Habulin, predsjednik ZUABA-e Petar Raić, te Kristina Petruša akademska slikarica.
Skupu se obratio general-major Gennadij Možajev koji je u svom obraćanju posebno istaknuo nužnost očuvanja sjećanja na slavna vremena velikih žrtava Crvene armije i partizanskih odreda Jugoslavije. „Borilo se rame uz rame a piloti krilo uz krilo za oslobođenje od fašizma“ – rekao je. Veteranima kojih je nešto preostalo živih zaželio je dobro zdravlje kako bi mogli svjedočiti što duže tim slavnim vremenima da se nikada ne zaboravi i nikada ne ponovi.
„Kao Ruska Federacija uvijek ćemo pomoći svojim “krilima” da se nebo nad Hrvatskom očuva“.
Predsjednik SABAe Franjo Habulin uputio je čestitke i dobre želje, posebno nazočnim antifašistima, te čestitao obilježavanje 21. svibnja ,značajnog datuma naše slavne povijesti te posebno istaknuo prisustvo veterana Ivana Milatića, svjedoka i sudionika toga vremena .
„Imali smo snažno zrakoplovstvo nakon II. svjetskog rata, a budući da je moj otac bio mehaničar avijacije ja kao dijete upijao sam svu tu uspješnu stvarnost“, rekao je predsjednik Habulin.
O svojim iskustvima iz vremena rata i poraća govorili su: Ivan Milatić i Dušan Pičulin, koji je bio pripadnik Prve klase avijacije.
Drug Milatić, borac II Partizanske dalmatinske brigade, nakon rata kao nastavnik odškolovao je sedam klasa generacija zrakoplovaca a među ostalima u jednoj od klasa nalazio se i današnji general Tus koji je jednom prilikom kazao: „Ustaštvo je veći problem danas nego u vrijeme Domovinskog rata“.
Pukovnik zrakoplovstva Vojislav Mihajlović bio je učenik u I. klasi generala Tusa, Marovića i drugih. Važno je napomenuti da je obuka završila uspješno i bez žrtava.
Vezano za svoje obaveze imao je čast tri puta ručati s Maršalom J.B. Titom, a helikopterom je pratio tužan put Plavog vlaka…
Pričali su o svojem putu u zrakoplovstvu Stojan Đorđević, potpukovnik, avio-mehaničar i Milutin Radovanović, pukovnik avijacije .
Dragiša Milenković, predsjednik SZVU «Vladimir Černjajev», meteorolog avijacije, bavio se izučavanjem visokih slojeva atmosfere – 30 m u visinu, koji posao je tada bio vrlo zahtjevan te je usporedio svoje zanimanje s radom doktora.“Doktor može pogriješiti i često ne odgovara za neuspjeh, a meteorologu se ne oprašta, ne oslobađa od odgovornosti, ukoliko svojom krivom procjenom vremena, pilot pogine“, rekao je.
Skup je pozdravio i predsjednik ZUABA-e Petar Raić, a pjesmu Dobriše Cesarića “Palom partizanu” recitirala je tajnica UABA Zagreb-Jug Višnja Hotko.
Napisala: Maja Jelinčić