‘Zatvoriti 43-godišnju ženu iz Srbije, a ignorirati tolike strane i domaće zagovornike nepostojećih protuhrvatskih tvorevina, šoviniste koji raspiruju mržnju i potiču nasilje prema ‘nepodobnim’ hrvatskim građanima, ne čini mi se kao posebno hrabar čin zaštite nacionalnih osjećaja. Više kao licemjeran čin nacionalne bezosjećajnosti’, kazao je Klasić
Prije nekoliko dana, točnije 31. kolovoza 2023., na stranicama Policijske uprave šibensko–kninske objavljena je vijest pod naslovom „Privedena zbog izražavanja mržnje na društvenim mrežama“. U tekstu slijedi i obrazloženje: „U policijskoj postaji Knin dovršeno je kriminalističko istraživanje nad 43-godišnjakinjom osumnjičenom za počinjenje prekršaja iz čl. 5. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je kako je osumnjičena 43-godišnjakinja, koja prebiva na području Srbije, na društvenim mrežama, iz mržnje objavljivala sadržaje koji vrijeđaju nacionalne osjećaje građana Republike Hrvatske (fotografije i glazbeni sadržaj) i veličaju nepostojeću teritorijalnu tvorevinu čime je počinila navedeni prekršaj“.
Zbog navedenog, dotična je osuđena na zatvorsku kaznu u trajanju od 15 dana. Iako policija ne navodi o kakvom se točno sadržaju radi više je nego očito da se termin „nepostojeća teritorijalna tvorevina“ odnosi na ono što su Srbi koji su se početkom 1990-ih odlučili odvojiti od Hrvatske nazivali Republikom Srpskom Krajinom.
Konflikt s Hrvatskom i (ne)razumom
Da odmah razjasnim, veliki sam zagovornik sankcioniranja govora mržnje u javnom prostoru. Govorim to iz civilizacijskih, ali i osobnih razloga. Nikome ne bih poželio da samo jednom doživi bujicu (!) vulgarnosti, uvreda i prijetnji kakve ja već godinama dobivam gotovo na dnevnoj bazi.
Povijest nas uči da ako ne uspijemo zauzdati nacionalno uvjetovanu mržnju ona redovito eskalira u nasilje i međuetnički sukob. I zato, ukoliko je spomenuta osoba doista iz nacionalističkih razloga zagovarala mržnju, a time potencijalno i nasilje, nemam ništa protiv da u skladu sa zakonom bude i kažnjena. Osim toga, činjenica da netko 2023. veliča „Krajinu“ govori da je ta osoba osim u konfliktu s Hrvatskom u još većem konfliktu s vlastitim (ne)razumom.
Tko vrijeđa i što su ‘nacionalni’ osjećaji građana RH?
Međutim, ono što mi je u policijskom priopćenju ipak upalo u oči je tvrdnja kako je objavljivanjem sadržaja na internetu žena povrijedila „nacionalne osjećaje građana Republike Hrvatske“. Nigdje, bilo u ustavu ili nekom zakonu, pa niti u citiranom Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira, ne spominju se nacionalni osjećaji hrvatskih građana. A ako nema jasne definicije nacionalnih osjećaja tko je onda taj koji procjenjuje čime se isti vrijeđaju?
Jer, ja npr. mislim da nacionalne osjećaje građana Hrvatske vrijeđaju svi oni pojedinci i organizacije koji (desetljećima) potkradaju hrvatsko društvo i koji su do vlasništva nad hrvatskim tvornicama i poduzećima došli prevarom. Svi oni koji koriste političku moć kako bi zapošljavali po rođačkim i stranačkim, a ne stručnim kriterijima, čime onemogućuju ili usporavaju napredak Hrvatske. Mislim da su nacionalne osjećaje povrijedili, i hrvatsku uniformu osramotili, i svi oni koji su u ratu ubijali nedužne civile, te palili i pljačkali nečiju imovinu.
Osim toga, zanimljivo je kako su neki portali prenijeli netočnu informaciju da je spomenuta žena vrijeđala nacionalne osjećaje Hrvata, umjesto građana Republike Hrvatske. S tim u vezi „definiranje“ vrijeđanja nacionalnih osjećaja nailazi na novi problem.
Ako znamo da je ustaški pokret odgovoran za genocid nad određenim etničkim skupinama hrvatskog stanovništva, predaju hrvatskog nacionalnog teritorija strancima i sramoćenje Hrvata svrstavanjem uz Adolfa Hitlera, ne vrijeđaju li onda nacionalne osjećaje Srba, Roma, Židova, Hrvata i ostalih građana Hrvatske svi oni koji u javnosti i posebno na društvenim mrežama veličaju kvislinšku i marionetsku fašističku tvorevinu NDH, svi oni koji izvikuju ustaške pozdrave i pjevaju ustaške pjesme, svi oni koji su ulice po gradovima nazivali po pripadnicima i simpatizerima ustaškog pokreta, svi oni koji su osnivali vojne postrojbe i nazivali ih po ustaškim zapovjednicima?
Nepostojeće teritorijalne tvorevine
Na kraju još nešto, a vezano uz „veličanje nepostojeće teritorijalne tvorevine“. Možda sam u krivu, ali teško mogu zamisliti da bi hrvatske vlasti na bilo koji način sankcionirale Antonija Tajanija, ministra vanjskih poslova Italije, zato što je svojevremeno veličao nepostojeće tvorevine kličući „Živjela talijanska Istra, živjela talijanska Dalmacija“. A nije jedini talijanski političar čije bi se izjave mogle protumačiti kao javno svojatanje hrvatskog teritorija. Ili, još teže mogu zamisliti da bi hrvatske vlasti na bilo koji način sankcionirale mađarskog premijera Viktora Orbana zbog nošenja navijačkog šala s mapom „Velike Mađarske“, nepostojeće tvorevine koja obuhvaća i dijelove hrvatskog teritorija. I naravno da Orban nije jedini mađarski političar koji, izvlačeći se na prošlost, ustvari pokazuje nepoštivanje aktualne geopolitičke realnosti.
Uzevši sve navedeno u obzir, zatvoriti 43-godišnju ženu iz Srbije, a ignorirati tolike strane i domaće zagovornike nepostojećih protuhrvatskih tvorevina, šoviniste koji raspiruju mržnju i potiču nasilje prema „nepodobnim“ hrvatskim građanima, ne čini mi se kao posebno hrabar čin zaštite nacionalnih osjećaja. Više kao licemjeran čin nacionalne bezosjećajnosti.
(net.hr/Hrvoje Klasić)